Koniec wsparcia technicznego dla systemu Windows 7

Koniec wsparcia technicznego dla systemu Windows 7

 

Firma Microsoft w dniu wydania (22 października 2009 r.) zobowiązała się zapewnić 10 lat wsparcia technicznego produktu dla systemu Windows 7. Ten 10-letni okres właśnie się zakończył. Firma Microsoft przestała wspierać technicznie system Windows 7, dzięki czemu będzie mogła przenieść środki finansowe na obsługę nowszych technologii i zaawansowanych nowych środowisk. Zakończenie wsparcia technicznego systemu Windows 7 nastąpiło 14 stycznia 2020 r. Asysta techniczna i aktualizacje oprogramowania z witryny Windows Update pomagające chronić komputer nie są już dostępne dla tego produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10, aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna obsługa lub wsparcie techniczne nie będą już dostępne.

Często zadawane pytania

 

Komputer osobisty z systemem Windows 7 po 14 stycznia 2020 r. przestanie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń. Dlatego ważne jest, aby uaktualnić system do nowszej wersji, takiej jak Windows 10, która zapewnia najnowsze aktualizacje zabezpieczeń, dzięki którym Ty i Twoje dane jesteście bezpieczniejsi. Ponadto obsługa klienta firmy Microsoft nie zapewnia już pomocy technicznej do systemu Windows 7. Powiązane usługi systemu Windows 7 z upływem czasu również zostaną wycofane. Na przykład niektóre gry, takie jak internetowe gry Backgammon czy Checkers, jak również usługa Elektronicznego przewodnika po programach (EPG), mają zostać wycofanie w styczniu 2020 r.

W przypadku większości użytkowników systemu Windows 7 zalecaną ścieżką jest przejście na nowe urządzenie z systemem Windows 10. Dzisiejsze komputery osobiste są szybsze, lżejsze, a przy tym wydajniejsze i bezpieczniejsze, a ich średnia cena jest znacznie niższa niż 8 lat temu.

Jeśli będziesz nadal używać systemu Windows 7 po zakończeniu wsparcia technicznego, Twój komputer osobisty będzie nadal działać, ale będzie bardziej narażony na zagrożenia bezpieczeństwa i wirusy. Twój komputer osobisty będzie nadal się uruchamiał i działał, ale nie będzie otrzymywał aktualizacji oprogramowania, w tym aktualizacji zabezpieczeń od firmy Microsoft.

Wsparcie techniczne programu Internet Explorer na urządzenia z systemem Windows 7 również zostało zakończone 14 stycznia 2020 r. Program Internet Explorer, będący składnikiem systemu Windows, jest objęty takim samym cyklem życia wsparcia technicznego, co system Windows, na którym jest zainstalowany.

Zalecaną praktyką jest wykonanie nowych instalacji aplikacji i programów na nowym komputerze osobistym z systemem Windows 10. Sklep Microsoft Store zawiera szereg aplikacji innych trzecich, które mogą być łatwo pobrane i zainstalowane. Na komputerze z systemem Windows 10 możesz otworzyć sklep Microsoft Store, wybierając ikonę na pasku zadań lub wyszukując tekst „Microsoft Store” w polu wyszukiwania na pasku zadań.

W przypadku oprogramowania niedostępnego obecnie w sklepie Microsoft Store zalecamy przejście na stronę oficjalną innej firmy i pobranie z niej wersji programu na system Windows 10. Niekiedy niektóre starsze programy mogą nie mieć zaktualizowanej wersji, która jest zgodna z systemem Windows 10.

Jeśli używasz systemu Windows w środowisku pracy, zaleca się skontaktowanie się najpierw ze swoim działem informatycznym lub przeczytanie pomocy technicznej dotyczącej wdrożeń systemu Windows 10, aby dowiedzieć się więcej.

 

Okres wsparcia technicznego systemu Windows 7 zakończył się 14 stycznia 2020 r. Otrzymujesz powiadomienia jako klient systemu Windows 7, aby mieć świadomość, że urządzenie nie jest już obsługiwane i nie będzie już otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń. Zalecamy przejście do nowego komputera z systemem Windows 10.

Aby skorzystać z najnowszych możliwości sprzętu, lepiej jest kupić nowy komputer z systemem Windows 10. Alternatywnie, zgodne komputery z systemem Windows 7 można uaktualnić przez zakupienie i instalację pełnej wersji oprogramowania.

Harmonogramy cyklów życia systemów Windows na urządzeniach osadzonych, takich jak bankomaty czy dystrybutory paliwa, czasami różnią się od wersji systemów Windows używanych na komputerach osobistych.

Oferta bezpłatnego uaktualnienia systemu do wersji Windows 10 zakończyła się 29 lipca 2016 r. Aby uzyskać system Windows 10, będzie konieczne kupienie nowego urządzenia lub, jeśli masz zgodny komputer osobisty, kupienie pełnej wersji oprogramowania w celu zaktualizowania dotychczasowego urządzenia. Firma Microsoft zaleca, aby nie instalować systemu Windows 10 na starszych urządzeniach. Niektóre urządzenia z systemem Windows 7 nie są zgodne z systemem Windows 10 lub może na nich wystąpić obniżona funkcjonalność.

Program Microsoft Security Essentials (MSE) będzie nadal otrzymywać aktualizacje sygnatur po 14 stycznia 2020 r. Jednak platforma MSE nie będzie już aktualizowana.

System Windows 7 będzie można nadal instalować i aktywować po zakończeniu wsparcia technicznego, ale będzie on bardziej narażony na zagrożenia bezpieczeństwa i wirusy, bo nie będzie otrzymywał aktualizacji zabezpieczeń. Po 14 stycznia 2020 r. firma Microsoft zaleca używanie systemu Windows 10 zamiast systemu Windows 7.

Konsekwencje mogą się różnić w zależności od używanej wersji pakietu Office. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz koniec wsparcia technicznego systemu Windows 7 a pakiet Office. Należy pamiętać, że system Windows 7 nie będzie już otrzymywał aktualizacji zabezpieczeń. Urządzenie będzie narażone na zagrożenia bezpieczeństwa. W związku z tym, jeśli używasz pakietu Microsoft Office na komputerze z systemem Windows 7, zalecamy przejście do nowego komputera z systemem Windows 10.