Przejście na zdalne nauczanie – Barbara Holzapfel, General Manager, Microsoft Education Marketing

Przejście na zdalne nauczanie – Barbara Holzapfel, General Manager, Microsoft Education Marketing

W ciągu kilku tygodni od wybuchu epidemii koronawirusa (COVID-19) w Chinach nasi klienci z sektora edukacji zrobili niesamowite rzeczy, aby uczniowie mogli się uczyć, podczas gdy przechodzili do nauki na odległość. Od innowacji w e-learningu po utrzymywanie dobrego nastroju uczniów dzięki wyzwaniom fotograficznym i kulinarnym, nauczyciele i uczniowie wykazali się niezwykłą odpornością w tym trudnym czasie.

Teraz, gdy kraje na całym świecie podejmują kroki w celu powstrzymania wirusa, wiele szkół i uniwersytetów na całym świecie przenosi zajęcia do sieci. Nauczanie i uczenie się w domu to duża zmiana dla większości uczniów i nauczycieli. Jak bez fizycznej klasy, możesz sprawdzić, czy uczniowie są zaangażowani i rozwijają się? W jaki sposób nauczyciele i wykładowcy pozostają w kontakcie?

Chcemy pomóc w ułatwieniu przejścia do nauczania online, dlatego poprosiliśmy doświadczonych edukatorów internetowych – w tym Catholic Education Western Australia (CEWA) i szkołę średnią O’Dea High School z Seattle – o podzielenie się wskazówkami, które zgromadzili przez lata w dziedzinie edukacji zdalnej.

Ale chcemy też zrobić więcej. Microsoft Teams dostępny jest bezpłatnie dla instytucji edukacyjnych za pośrednictwem oferty Office 365 A1. Zapewnia to całkowicie bezpłatne, dostosowane centrum do pracy zespołowej w klasie z Microsoft Teams, które obejmuje spotkania wideo, wersje online aplikacji Office 365, a także narzędzia zgodności i ochronę informacji.

Przeprowadzka do wirtualnej klasy

Gdy szkoły przechodzą do środowiska zdalnego uczenia się, Microsoft Teams może umożliwić stworzenie wirtualnej klasy umożliwiającej komunikację nauczyciela z uczniami, dostępnej na urządzeniach mobilnych oraz stacjonarnych.

Aby proces ten był jak najprostszy, stworzyliśmy przewodnik po najlepszych praktykach dla dyrektorów szkół i działu IT, aby szybko rozpocząć pracę, aby ich uczniowie i pracownicy mogli zacząć komunikować się zdalnie.

Po skonfigurowaniu Microsoft Teams nauczyciele i pracownicy mają możliwość tworzenia własnych klas, dodawania wybranych uczniów, dzielenia się lekcjami, tworzenia zadań, współpracy wirtualnej w czasie rzeczywistym oraz oceniania i dostarczania spersonalizowanych informacji zwrotnych w jednym centrum.

Kilka krótkich wskazówek od ekspertów dydaktycznych, które pomogą Ci zacząć pracę z Microsoft Teams:

 • Prowadź interaktywne dyskusje z klasą, udostępniając ekran, aby przedstawić swoją lekcję i zachęcić uczniów do zadawania pytań za pomocą funkcji czatu.

 • Możesz pokazać film, dzieląc się dźwiękiem podczas spotkania.
 • Podczas lekcji możesz moderować dyskusję w klasie, wyciszając uczniów, czyniąc ich prezenterami lub, jeśli to konieczne, usuwając ich ze spotkania.
 • Nagraj sesję klasową, na wypadek gdyby niektórzy uczniowie nie mogli dołączyć do sesji na żywo.
 • Poinformuj swoich uczniów o godzinach pracy i kiedy mogą się z Tobą skontaktować w razie pytań.

 • Utwórz ciekawy, zachęcający kanał, na przykład dla osób czytających poezję.

Uzyskanie wsparcia i szkolenia dla nauczycieli oraz personelu

Chcemy pomagać nauczycielom udostępniając praktyczne przewodniki i instrukcje, które pomogą im i ich uczniom zachować motywację i zaangażowanie w naukę. Stworzyliśmy serię webinariów, do których nauczyciele mogą uzyskać dostęp na żądanie, aby rozpocząć pracę w Microsoft Teams, oraz zasoby w naszym Centrum Edukacyjnym Microsoft, aby pomóc nowym i obecnym użytkownikom wystartować z nauczaniem zdalnym. Zapraszamy również do przyłączenia się do naszej nowo utworzonej społeczności zdalnego nauczania, w której nauczyciele uruchamiający programy nauczania na odległość z całego świata dzielą się najlepszymi praktykami, a nasz zespół Microsoft Education odpowiada na pytania w czasie rzeczywistym.

Zaangażowanie uczniów

Ciągłe zwiększanie zaangażowania uczniów i ukierunkowane uczenie się poza klasą może być wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy przechodzą na nauczanie zdalne. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice potrzebują wsparcia ze strony swoich szkół, aby pomóc im w tym. Aby pomóc rodzicom i opiekunom w zachęceniu dzieci do pracy zdalnej, opracowaliśmy podręcznik zdalnego uczenia się dla uczniów i rodziców. Natomiast dla nauczycieli narzędzia takie jak Flipgrid, Skype in Classroom i Minecraft: Education Edition. Narzędzia te mogą pomóc w zagospodarowaniu rozkładu dnia oraz umożliwić uczniom naukę w inny, niestandardowy sposób.

Ponadto, oto kilka wskazówek, które usłyszeliśmy od nauczycieli, którzy pomogli stworzyć zdrowe i skuteczne środowiska uczenia się, które pozwalają uczniom rozwijać się w tym nowym środowisku wirtualnym:

 • Bądź zdrowy i wypoczęty: uczenie się w domu może być nowym doświadczeniem dla studentów. Zachęcaj ich do robienia przerw między lekcjami, aby mogli chwilę odpocząć.
 • Pozostań skupiony: znajdź spokojne miejsce, w którym mogą skupić się na lekcji przy minimalnym rozproszeniu uwagi.

 • Pozostań w kontakcie: szkoła jest ważna z perspektywy społecznej. Uczniowie nie mogą codziennie spotkać się z przyjaciółmi twarzą w twarz. Pomóż im dostosować się do nowej rzeczywistości, zachęcając ich do zaplanowania sesji obiadowej, aby koledzy z klasy mogli pozostać w kontakcie. Jeśli są chorzy lub nie mogą dołączyć do zajęć z powodu spotkania, przypomnij im, aby zmienili swój status lub ustawili komunikat o stanie, aby ich koledzy z klasy byli również świadomi.

 • Motywuj swoją klasę: używaj Microsoft Teams, aby zachęcać do ciekawych wyzwań przez cały tydzień, tworząc kanał aktywności. Na przykład zorganizuj konkurs kulinarny i poproś uczniów, aby podzielili się swoimi dziełami na kanale.

 • Kontaktuj się z uczniami indywidualnie: ocena, jak radzą sobie uczniowie, może być trudna bez ich osobistego spotkania, dlatego bardzo ważne jest indywidualne połączenie. Możesz wspierać uczniów na czacie prywatnym, tworząc bezpieczną przestrzeń do zadawania pytań i uzyskania dodatkowej pomocy, której potrzebują.

Mam nadzieję, że te wskazówki od naszej społeczności edukatorów pomogą Ci stworzyć angażujące środowisko zdalnego uczenia się, w którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą pozostawać w kontakcie.